1514
18 بهمن 1401 - 16:26

پدر باستان‌شناسی تجربی ایران درگذشت

عباس اعتماد فینی مرمت‌گر و باستان‌شناس پیشکسوت کاشانی و پدر باستان‌شناسی تجربی ایران ساعاتی پیش به دلیل بیماری و کهولت سن دارفانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کاشان، استاد برجسته مرمت و باستان‌شناس پیشکسوت کاشانی، استاد عباس اعتماد فینی ساعاتی پیش به دلیل بیماری دارفانی را وداع و جامعه حوزه میراث فرهنگی کاشان را داغدار کرد.

عباس اعتماد فینی در سال 1315 در فین کاشان به دنیا آمد و پدرش استاد احمد اعتماد  به واسطه مهارت در رشته بنایی با هیئت باستان‌شناسی فرانسوی در سیلک که زیر نظر پروفسور رومن گریشمن هدایت می‌شد، آشنا شد و نتیجه این آشنایی ورود فرزندش به گروه بود.

عباس اعتماد فینی باستان‌شناس کهنه کار و یار دیرین پروفسور گریشمن را بسیاری از فرهنگ دوستان این سامان به خوبی می‌شناسند؛ گریشمن در آخرین نامه خود اندوخته‌های علمی او را می‌ستاید و تعامل و همکاری صمیمانه با این شخصیت ارجمند را از مسئولان فرهنگی ایران درخواست می‌کرد.

استاد اعتماد در 13 سالگی به هیئت باستان‌شناسی فرانسوی پیوست و اولین همراهی او  با گریشمن در حفاری‌های خوزستان بود‌ و به واسطه آن‌که پدرش در گروه به عنوان سرکارگر همکاری می‌کرد او نیز دارای نفوذ و احترام خاصی از سوی اعضای گروه بود.

مشارکت در مرمت بیشاپور کازرون، چغارزنبیل شوش، قلعه فرانسوی‌ها، محوطه باستانی سیلک کاشان و دیگر نقاط دیگر از نقاطی بوده که این پیشکسوت باستان‌شناس کاشانی در مرمت آن مشارکت داشت.

انتهای پبام/801/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1025298